بسم الله الرحمن الرحیم

به وبلاگ دانشجویان مرکز تربیت معلم خواجه نصیر خوش امدید

تحلیل و محتوا

عنوان اصلی

عناوین فرعی

محتوا

هدفها

راهبردهای تدریس

تعمیم ها

نظام ارزشیابی

 

 

محلولها

1.         حلال

2.         حل شونده

3.         محلول مایع در مایع

4.         محلول جامد در مایع

5.         محلول گاز در مایع

 

1. محلول را تعریف کند و برای آن چند مثال بزند.

2. اجزای تشکیل دهنده یک محلول را نام ببرد.

3. حلال و حل شونده را تعریف کند ومثال بزنید.

4. چند محلول که در زندگی روزمره کاربرد دارندنام ببرد.

5. حلال و حل شوند را در آزمایش تشخیص دهد.

الف)دانستنی ها

1.       محلول را تعریف کند.

2.       اجزای محلول را نام ببرد.

3.       حلال را تعریف کند.

4.       از طریق مشاهده و ازمایش به مفهوم حلال و حل شونده پی ببرد و مثال بزند.

ب)مهارت ها

1.        انواع محلول های که در زندگی با آن سروکار دارد بشناسد و نحوه ساختن آن ها را یاد بگیرد.

2.        حلال و حل شونده را در آزمایش ها تشخیص دهد.

3.        انواع محلول ها را تشخیص دهد.

پ)نگرش ها

1.        نام محلول های مهم و کاربرد آن ها در زندگی را بداند.

2.        در حفظ مواد و محیط زیست کوشا باشد.

آزمایش

 

پرسش و پاسخ

 

بحث گروهی

 

سخنرانی

 

تفکر استقرایی

1.     آب حلال بسیاری از مواد است.

2.     حل شونده ماده ای است که در حلال حل می شود.

3.     انواع محلول شامل: مایع در مایع، گاز در گاز،جامد در مایع، گاز در مایع.

4.     در محلول مایع در مایع و گاز در گاز هر جزء می تواند به هر مقدار حل شود.

5. برخی از مواد در آب حل نمی شوند و حلال های دیگری دارند.

 

الف) ارزشیابی تشخیصی

1.  محلول چیست؟

2.  انوع محلول را نام ببرید.

3.  حلال را تعریف کنید.

ب) ارزشیابی تکوینی

1. مهمترین حلالی که تا به حال شناخته شده است چیست؟

2. برای انواع محلول مثال بزنید.

پ)ارزشیابی پایانی

1. در چه محلول هایی هر دو جزء می توانند به هر مقدار مخلوط شوند؟

2. هوا چه نوع محلولی است؟

علوم اول راهنمایی             فصل دسته بند مواد(4)              تهیه کننده: روح الامین موسی پور  دانشجوی کارشناسی علوم تجربی             صفحه ی 38

+ نوشته شده در  سه شنبه سوم اسفند ۱۳۸۹ساعت 15:6  توسط کلاس503  | 

کبوتر

کبوتر

از رده پرندگان در غالب موارد، کبوتر برای تشریح انتخاب می شود. پرندگان دارای سازگاریهای ویژه ای هستند. تبدیل دستها به بال،وجود پرها،داشتن کیسه های هوادار، داشتن عضلات قوی در روی سینه، داشتن منقار، فقدان دندان،داشتن استخوان  برشه(استخوان تیغه مانندی که روی استخوان جناغ سینه به طور عمودی قرار دارد)وپیوسته بودن دو استخوان تر قوه در جلوی سینه از جمله ویژگی هایی است که در غالب پرندگان عمومیت دارند. به علاوه ,در پرندگان مختلف به تناسب نوع زندگی , سازگاری های ویژه ای در شکل دستگاه گوارش ,شکل منقار و وضع انگشتان پا حاصل آمده است.دستگاهای داخلی بدن پرندگان در طرح کلی شبیه دستگاهایی سایر مهرداران است.

 

مشاهده ی ویژگی های ظاهری کبوتر

پرها:بدن جانور غیر از منقار، بند پایینی پا و انگشتان به وسیله ی پر پوشیده می شود. می توان پرها را از لحاظ اندازه به سه قسمت کرد : پرهای بزرگ ,پوش برها و کرک ها . هر پر بزرگ شامل یک محور مرکزی (ساقه ی پر) و رشته ها است. محور پر محکم بوده و در آن دو بخش متمایز دیده می شود.قاعده ی محور پر برهنه و تو خالی بوده و در پوست وترد می شود. در نوکش سوراخی وجود دارد که از تریغ آن تغذیه می شود. بالای محور تو پر است و به آن رشته های پر مربوط می شوند , رشته های پر خود به وسیله الیاف ظریفتری به هم مربوطند.در بدن کبوتر,سر,گردن,تنه,بال ها و پاها قابل تشخیص اند.

سر:یکی از اجزای سر منقار است .منقار شاخی استو در قعاده آن است برآمده ای وجود دارد که از ویژگی های کبوتران به حساب می آید. دهان شکاف عریضی است که بین دو نیمه منقار قرار دارد.دو سوراخ بینی در روی نیمه بالیی منقار دیده می شود.چشم ها در طرفین سر جای دارند و سوراخ های گوش در عقب چشم ها قرار گرفته و به وسیله ای از حلقه هایی از پر احاطه می شوند. چشم ها در حدقه ثابت اند . روی هر چشم سه پلک وجود دارد که عبارت اند از :پلک فوقانی,پلک تحتانی,پلک وسطی که از گوشه چشم خارج می شوند.

گردن:گردن نسبتا بلند و قابل انعطاف است و حرکات چرخشی سر را موجب می شود.

تنه:تنه از طرفین فشرده شده , در جلو به یک بخش نوک تیز و از عقب به دم ختم می شود .

بدن در مجموع دو شکلی بوده و و این یکی از سازگاری های پرنده برای پرواز در هوا است.

بال ها: در حال پرواز گسترده و در حال عادی در ترفین بدن جمع می شوند. هر گاه بال را بگسترانید, خواهید دید که پوست شانه و باز و بر سطح ان می افزایند. پوست روی بال را لمس کنید تا در زیر آن به وجود استخوان های بازو, ساعد, کف دست و انگشتان پی ببرید.

پاها: پاها کوتاه و تنومنداند و به وسسله فلز های شاخی پوشیده شده اند . در نمونه های دست اموز دیگر ممکن است روی پاها پر وجود داشته باشد. در هر پا چهار انگشت وجود دارد که هر کدام به یک چنگال (ناخن) شاخی ختم می شود.

ویژگی های اسکلت: طرح کلی اسکلت مشابه اسکلت انسان و دیگر مهره داران است, اما دارای بعضی ویژگیهای اختصاصی هست.

استخوان پرندگان غالبا تو خالی است و این وضع, سبب سبکی ورن پرنده و تسهیل عمل پرواز می شود. جمجمه با یک کندیل روی اولین مهره گردن استوار می شود.

مهره های گردن زیاد و انعطاف پذیرند و حرکت چرخشی سر ناشی از این وضعیت است. ستون مهره ها مانند انسان شامل مناطق گردن، پشت، خاجی و دنبالچه است.منطقه خاجی طویل و منطقه دنبالچه کوتاه است.منطقه پشتی ستون مهره ها شامل 5 مهره است که تنها چهارم آن آزاد است. مهره های پیشین به هم و به آخرین مهره گردن چسبیده اند، در حالی که مهره پنجم آن به مهره خاجی متصل می شود. منطقه خاجی بین 14 تا 15 مهره به هم پیوسته دارد. برخی دنده ها به مهره های گردن و برخی دیگر به مهره های پشت متصل می شوند. بعضی دنده ها به وسیله ی زواید استخوانی به هم متصلند.

جناغ سینه پهن است و روی آن تیغه عمودی به نام استخوان برشه قرار دارد. عضلات پرواز به طرفین این تیغه عمودی می چسبند.

از استخوانهای کمربند شانه ای، دو استخوان تر قوه ای در جلوی سینه به هم چسبیده و جمعا استخوانی به شکل 7 را پدید می آورند که آن را به غلط استخوان جناغ می گویند و در شرط بندی می شکنند!

استخوان ران در داخل بدن قرار دارد و تقریبا موازی با تنه قرار می گیرد. آن قسمت از پا که ممکن است ران تصور شود، در واقع ساق پا است و بخشی از پا که پوشیده از فلس است استخوان کف پا است که در اصطلاح علمی آ را کانُن می گویند.

تمام ویژگیهای اسکلت پرندگان در روی اسکلت آماده که معمولا در آزما یشگاههای مرکزی وجود دارد، قابل بررسی و مشاهده اند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه بیست و یکم دی ۱۳۸۶ساعت 1:23  توسط کلاس503  | 

تشریح قلب

قلب به شکل یه مخروط است که قاعده ی آن به سمت بالا و راس آن به سمت پایین می باشد بافت چربی که در قاعده ی قلب وجود دارد بسیار محکم بوده و نقش ضربه گیری دارد بر خلاف ماهیچه ی قلب که بسیار نرمتر از آن می باشد. سطح قلب به وضوح دیده نمی شود علت آن وجود یک پرده از جنس بافت پیوندی بنام آبشامه (پریکارد)بر روی سطح قلب می باشد.این پرده دو لایه دارد که یک لایه ی آن به سطح قلب چسبیده و لایه ی دیگر آن به قفسه ی سینه متصل است .بین دو لایه ابشامه مقداری مایع است که اصطکاک بین قلب و قفسه را کم می کند و کار آن حفاظت از قلب در برابر ضربات شدید می باشد .  با برش آبشامه ماهیچه ی قرمز قلب به خوبی دیده می شود .اگر نوک قلب را سوراخ کنیم وارد بطن چپ می شویم و لذا معلوم می شود که حجم بطن چپ بیشتر از بطن راست می باشد .

مشاهده ی قسمت بالایی قلب برای دیدن رگهای بالایی قلب:

بعضی از رگها سفید رنگ هستند و خاصیت ارتجایی دارند که به این رگها سرخرگ می گویند ،سیاهرگ نازک بوده و خاصیت ارتجایی ندارد و رنگ آن قهوه ای می باشد ضخامت سرخرگ بیشتر از سیاهرگ می باشد بزرگترین سرخرگی که در بدن دیده می شود سرخرگ آئورت می باشد برای تشخیص آئورت یک میله ی شیشه ای را برداشته و داخل سرخرگ می کنیم و به داخل آن فشار می دهیم اگر میله ی شیشه ای از نوک قلب خارج شود سرخرگ، آئورت می باشد همانطور که می دانیم سرخرگ آئورت به بطن چپ میرود ولی سرخرگ ششی به بطن راست می رود.

وقتی بطن چپ را باز می کنیم،دیواره ی آن حدود یک سانتی متر ضخامت دارد که در داخل آن یکسری بر جستگیهایی بنام پاپیلا وجود دارد.از برجستگیها یکسری رشته های سفید رنگ خارج می شود که به دریچه ها وصل می شودو کار آنها این است که وقتی بطن منقبض می شود عضلات پاپیلا هم منقبض می شود.

در داخل بطن یکسری چین خوردگیهایی وجود دارد که در حالت انبساط قلب از بین می روند ودر حالت انقباض بوجود می آیدکه باعث می شود خون بیشتری پمپاژ شود.

در امتداد آئورت یک دریچه ی سه پرده بنام دریچه سینی آئورتی (که از برگشت خون به داخل بطن جلوگیری می کند)وجود دارد،اولین انشعابات سرخرگ آئورتی سرخرگ کرونر است که ماهیچه ی قلب را تغذیه می کند.

دریچه قلب ماهیچه ندارد بلکه فشار دو طرف پرده باعث بازو بسته شدن آن می شود.

بزرگ سیاهرگ زبرین از سرو گردن و دست و پا به سمت ذهلیز راست می رود.

+ نوشته شده در  دوشنبه نوزدهم آذر ۱۳۸۶ساعت 10:26  توسط کلاس503  | 

تشریح شش

مرحله ی اول: بررسی حلقه های غضروفی نای

همانطور که می دانیم نای و مری به هم چسبیده اند. در جایی که این دو به هم چسبیده اند  غضروف وجود ندارد و در این مکان ماهیچه ی صاف وجود داشته که کار آن این است که تحت اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک باعث تنگ و گشاد شدن مری می شود . اگر ما یک حلقه از نای را بطور کامل در بیاوریم در تمام نقاط آن  در  زیر انگشتان سفت احساس می شود به جزء نقطه ای که در آن ماهیچه ی صاف وجود دارد بنابراین می توان حلقه های غضروفی را به دو دسته تقسیم کرد:۱. حلقه های غضروفی ناقص نظیر نای  ۲.حلقه ای غضروفی کامل نظیر نایژه و نایژکها .متذکر می شویم که ماهیچه ی صاف فقط در نای است و مکان ان در عقب نای است.

مرحله ی دوم:برش نای و حرکت به سوی نایژه

 

نایژه ها بیست بار تقسیم می شوند تا در نهایت به نایژک انتهایی تقسیم می شوند نایژک انتهایی قابل دیدن نیست و در حد میکروسکوپیست نایژک انتهایی به کیسه ی هوایی منتهی می شود .

فرق کیسه هوایی با شش:شش مجموعه ای از کیسه های هوایی + نایژکها + مجاری تنفسی از نایژک به بعد + بافت پیوندی.بنابراین کیسه هوایی زیر مجموعه ای از ششهاست.

مرفولوژی(ریخت شناسی) شش:هر انسانی دارای دو شش ،راست و چپ می باشد که شش راست داری ۳ لب و شش چپ دارای ۲ لب می باشد.شش راست دارای عرض بیشتر و ارتفاع کمتر می باشد اما شش چپ دارای عرض کمتر و ارتفاع بیشتر می باشد دلیل آن این است که:در قسمت چپ سینه قلب وجود دارد و بایستی در این فضا هم شش و هم قلب در کنار هم قرار بگیرند به همین دلیل عرض شش چپ کمتر شده تا بتواند در این فضا قرار گیرد و در عوض ارتفاع ان بیشتر شده است، بنابر این حجم شش راست با حجم شش چپ برابر است .

مرحله ی ۳:تعیین موقعیت قلب نسبت به شش

 جایگاه قلب بین دو شش ،متمایل به شش چپ می باشد.

+ نوشته شده در  دوشنبه نوزدهم آذر ۱۳۸۶ساعت 9:37  توسط کلاس503  | 

خرگوش

 

 

خرگوش پستانداری است علفخوار، جزو راسته جوندگان باندام گربه، دارای گوشهای دراز ولبهای شکافدار. دستهای وی از پاها کوتاهتر است. وبسیار تند رود، وآن دارای اقسامی مختلف است. در حدود ۶ تا به ۸ بچه می‌گذارد

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه چهاردهم آذر ۱۳۸۶ساعت 10:53  توسط کلاس503  | 

تشریح خرگوش

 

ابتدا حیوان را بیهوش می کنیم.بیهوش کردن به دو صورت انجام میگیرد:تزریقی و استنشاقی(با استفاده از کلروفرم).اگر بخواهیم حیوان زنده بماند از داروی تزریقی استفاده می کنیم.اگر از داروی بیهوشی استنشاقی استفاده کنیم ممکن است حیوان بمیرد . وچون هدف ما دیدن اعضای داخلی بدن است از کلروفرم استفاده می کنیم، پس از چند لحظه حیوان بیهوش می شود اولین نکته دندانهای حیوان است در جوندگان دندانهای پیش خیلی بزرگ هستند،دندانهای پیش پایینی بزرگترند.

دستهای حیوان را به کمک سوزن ثابت می کنیم و سپس قیچی را برداشته و پوستی که نزدیک ناف است را می بریم در زیر پوست یک بافت پیوندی وجود داردبرای دیدن احشا آن بافت را نیز پاره می کنیم .

بخشهای روده را پرده ای نازکی به نام   رودبند به هم متصل می کند که شفاف و نازک است در آن رگهای خونی زیادی وجوددارد قسمت سینه و شکم را پرده ی دیافراگم از هم جدا می کند قلب حیوان حالت مخروطی دارد که راس آن به پایین است.

تعداد لبهای شش در خرگوش از انسان بیشتر است.

مری و نای به چسبیده اند مری در جلو و نای در عقب قرار دارد.

قسمت مری در بالای معده مشاهده می شود.

در خم دوازدهه لوزالمعده مشاهده می شود.بعد از دوازدهه روده باریک قرار داردو دوازدهه در واقع بخشی ابتدایی رودهی باریک است.قسمتهای مختلف روده ی باریک به ترتیب دوازدهه ،ایلئوم و ژژنوم که قسمت انتهایی روده ی باریک است.و بعد به روده ی کور میرسیم و انتهای روده ی کور زائده ی آپاندیس وجود دارد.

کلیه را نیز بیرون آورده ،روی کلیه زائده ی کوچک زرد رنگی وجود دارد که غده ی فوق کلیوی است.

کبد را نیر بیرون آورده و کیسه ی صفرا را نیز مشاهده می کنیم کیسه ی صفرای خرگوش بدلیل گیاه خوار بودنش کوچک است.

لوله ی اسپرم بر پشت مثانه مشاهده می شود .غده ی وزیکول سیمینال در پایین مثانه مشاهده می شود.

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه چهاردهم آذر ۱۳۸۶ساعت 10:35  توسط کلاس503  | 

کلیه

کلیه دستگاه اصلی دفع ادرار می باشد. انسان دارای دو کلیه در دو پهلو می باشد

کلیه بخشی به نام ناف دارد که هر چه بخواهد وارد کلیه شود یا ازآن خارج شود از  ناف می گذرد.

(سرخرگ،سیاهرگ،اعصاب،رگهای لنفی و میزنای).

کلیه دو بخش دارد قشری و مرکزی.قسمت قشری دانه دانه می باشد (دانه های مالپیگی=کپسول بومن +گلومرول)و بخش مرکزی مخطط است(لوله ی جمع کننده ی ادرار و هنله)

قسمت مرکزی لوله ها به شکل هندسی هرم یا مثلث می باشد که به این هرم ها هرم مالپیگی می گویند.به هر هرم مالپیگی و بخش قشری روی آن یک لب می گویند.این هرمها در انسان به هم متصل هستند ولی در گاو این لبها جدا جدا هستند لبهای کلیه در گوسفند نیز مانند انسان می باشد.

هر کلیه بین ۸ تا ۱۸ لب دارد.

 

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه چهاردهم آذر ۱۳۸۶ساعت 9:45  توسط کلاس503  | 

کلیه

کُلیه (فارسی قدیمیتر گُرده) یکی از اندامهای درونی بدن انسان و برخی دیگر از جانداران است.

بطور معمول در هر فرد سالم دو کلیه وجود دارد که هر یک در یکطرف ستون مهره‌ها و زیر دنده‌های تحتانی واقع شده اند. کلیه‌ها به رنگ قرمز متمایل به قهوه‌ای بوده و از نظر شکل شبیه لوبیا می‌‌باشند. هر کلیه به اندازه مشت بسته فرد است. اکثر اعضاء بدن برای عملکرد مطلوب وابسته به کلیه‌ها هستند. در نتیجه کلیه‌ها یکی از مهم‌ترین اعضای بدن انسان هستند.

 وظایف کلیه‌ها

مهم‌ترین وظیفه کلیه‌ها برداشت مواد زائد از خون و بازگرداندن خون تصفیه شده به بدن می‌‌باشد. هر دقیقه حدود یک لیتر خون (یک پنجم خونی که توسط قلب پمپ می‌شود) از طریق سرخرگ کلیوی وارد کلیه‌ها می‌شود. پس از اینکه خون تصفیه شد خون تصفیه شده از طریق سیاهرگ‌های کلیوی به بدن باز می‌گردد. داخل هر کلیه متجاوز از یک میلیون واحد بسیار ریز عملکردی بنام نفرون وجود دارد. هر نفرون از یک صافی بسیار کوچک بنام کلافه (گلومرول) که به یک لوله کوچک (توبول) متصل است تشکیل می‌شود. آب و مواد زائد توسط این صافی از خون جدا می‌شوند و به داخل لوله‌های کوچک (توبول ها) جریان پیدا می‌کنند. قسمت عمده این آب توسط لوله‌های کوچک باز جذب می‌شود و مواد زائد بصورت غلیظ وارد ادرار می‌شوند تا دفع گردند. ادرارهای جمع شده از لوله‌های کوچک وارد قسمت قیفی شکل بنام لگنچه کلیه شده و سپس از طریق لوله‌ای بنام حالب وارد مثانه می‌شود. مثانه ادرار را تا زمانی که ادرار کنید نگهداری می‌کند. پس از مثانه ادرار از طریق لوله‌ای بنام پیشابراه از بدن خارج می‌شود. کلیه سالم بطور معمول یک تا ۲ لیتر ادرار در روز و بر اساس میزان مایعات دریافتی تولید می‌کند. کلیه سالم قابلیت افزایش فعالیت خود را دارد بطوریکه اگر یک کلیه از دست رود کلیه دیگر بزرگ شده و کار دو کلیه را انجام خواهد داد.

 سه وظیفه اصلی کلیه ها

1-کلیه‌ها آب بدن را تنظیم می‌کنند: برای اینکه بدن شما بدرستی و به نحو مطلوب فعالیت کند لازم است که دارای حجم مناسب آب باشد. یکی از مهم‌ترین وظایف کلیه‌ها برداشت آب اضافی یا حفظ آب بدن در موارد ضرورت می‌‌باشد.

2-کلیه‌ها مواد زائد را برداشت می‌کنند: بسیاری از مواد در خون و مایعات بدن باید در اندازه مناسب وجود داشته باشند تا بدن به درستی عملکرد داشته باشد. برای مثال: سدیم و پتاسیم مواد معدنی هستند که از مواد غذایی بدست می‌‌آیند. این مواد معدنی برای سلامتی لازم هستند اما باید در حد معینی نگهداشته شوند. زمانیکه کلیه‌ها بدرستی فعالیت کنند، مواد زائد از بدن داخل ادرار ترشح می‌شوند همچنین کلیه‌ها در تنظیم سایر مواد معدنی در بدن مانند: کلسیم و فسفر که برای تشکلی استخوان لازمند، کمک می‌کنند مواد زائد مانند: اوره و کراتی نیز باید از بدن خارج شوند. اوره و سایر مواد زائد زمانی که بدن پروتئین‌ها مانند: گوشت را تجزیه می‌کند، تشکیل می‌شوند. کراتی نین یک محصول زائد ماهیچه است. اگر فعالیت کلیه‌ها کاسته شود، اوره و کراتی نیز در خون افزایش می‌‌یابند بسیاری از محصولات زائد اگر از مایعات بدن جدا نشوند برای بدن سمی هستند برای مثال، وقتی فردی دارویی مصرف می‌کند، مواد زائد شیمیایی که از مصرف این دارو در بدن بوجود می‌‌آیند، عمدتاً توسط کلیه‌ها از بدن خارج می‌شوند.

۳- کلیه‌ها هورمون می‌‌سازند: کلیه‌های سالم پیک (پیغام بر)‌های شیمیایی مهمی بنام هورمون‌ها را نیز می‌‌سازند. این هورمون‌ها در جریان خون گردش کرده و بعضی از عملکردهای بدن مانند: فشار خون، ساخت گویچه‌های قرمز و برداشت کلسیم از روده‌ها را تنظیم می‌کنند.

 نشانه‌های بیماری کلیوی

بیماری کلیوی معمولاً بی سر و صدا پیشرفت می‌کند و پیش از ایجاد هر گونه شکایت موجب تخریب قسمت عمده‌ای از فعالیت و عملکرد کلیه می‌گردد. بنابراین افراد در معرض خطر پیشرفت بیماری کلیوی باید بطور مرتب مورد ارزیابی قرار گیرند. این افراد کسانی هستند که مبتلا به بیماری قند - دیابت - پرفشاری خون، بیماری عروقی و وابستگان نزدیک افراد مبتلا به بیماریهای ارثی کلیه می‌‌باشند گاهی اوقات افراد با بیماری شدید کلیوی نیز بدون علامت می‌‌باشند. این موضوع اهمیت آزمایش خون یا ادرار را در بررسی مشکلات کلیوی روشن می‌کند. بهرحال شکایات و علائم زیر می‌توانند نشانگر بیماری کلیوی باشند که در صورت وجود، انجام آزمایشات و بررسی‌های بیشتر توصیه می‌شود بعضی از علائمی که می‌تواند نشانگر بیماری کلیوی باشد عبارت‌اند از:

 • خستگی
 • پرفشاری خون
 • ورم چشم ها، دست یا پا
 • دفع ادرار خونی، تیره یا رنگ چای
 • شب‌ادراری (بیشتر از یک بار در موقع خواب)
 • کاهش اشتها(کاهش وزن)
 • خارش سراسری پایدار

زمانی که کلیه‌ها نارسا شوند مواد زائد و مایعات در بدن تجمع پیدا کرده و شما نیاز به درمان دیالیز (برای تصفیه خون یا به وسیله ماشین یا از راه شکم و بصورت دیالیز صفاقی) یا پیوند کلیه دارید چگونه می‌توانید در پیشگیری از بیماریهای کلیوی موثر باشید. فشار خون خود را بطور منظم چک کنید. فشار خون بالا و کنترل نشده سرعت طبیعی هر گونه بیماری کلیوی را افزایش می‌‌دهد. اگر شما مبتلا به مرض قند می‌‌باشید، باید بیماری شما تحت کنترل درآید. تعداد زیادی از بیماران کلیوی مبتلایان به بیماری قند می‌‌باشند به ویژه و حتی الامکان از مصرف داروهایی که توسط پزشک تجویز نشده‌اند ماند مسکن‌ها خودداری کنید. پیش از مصرف هر دارو حتما با پزشک خود مشورت نمائید دیگر داروهای ویژه مانند سموم، آفت‌کش‌ها و مواد مخدر و ...- نیز می‌توانند موجب آسیب کلیه شوند. پزشک شما مشکلات و عوارض ناشی از مصرف طولانی مدت و بدون مجوز این داروها را بیان می‌کند

+ نوشته شده در  شنبه سوم آذر ۱۳۸۶ساعت 18:51  توسط کلاس503  | 

مغز

دستگاه عصبی مرکزی قسمتی از دستگاه عصبی است که در درون محفظه‌ای استخوانی به نام استخوان جمجمه و ستون فقرات قرار گرفته است و شامل مغز و نخاع می‌باشد. از نظر ساختمانی در سیستم اعصاب مرکزی دو قسمت به نامهای ماده سفید و ماده خاکستری قابل تشخیص می‌باشد. مغز شامل قسمتهای متنوعی است که هر کدام از آنها در عین حال که با یکدیگر در ارتباط هستند کارهای متفاوتی را انجام می‌دهند.

تکامل مغز در مهره داران

در ماهیهای اولیه و دوزیستان ، نخاع و مغز در یک راستا قرار دارند. ولی در سایر مهره داران بویژه در پستانداران بین مغز و نخاع یک خمیدگی پدید آمده است که در پستانداران عالی به 90 درجه می‌رسد. این خمیدگی ناشی از حجم زیاد نیمکره‌های مخ است. حجم مغز بویژه نیمکره‌های مخ در مهره داران اولیه رشد اندکی دارد. ولی در مهره داران عالی وسعت زیادی دارد.

سطح نیمکره‌های مخ در مهره داران اولیه تا پستانداران اولیه صاف ، ولی در پستانداران عالی بویژه انسان چین خوردگی فراوان دارد. مغز آدمی بزرگترین مغزها نیست اما وزن آن نسبت به جثه آدمی بیشترین است و با در نظر گرفتن سایر شرایط بهترین مغز است. مغز مهره داران در دوران جنینی دارای سه قسمت اولیه به نامهای مغز پیشین ، مغز میانی و مغز تحتانی است. از این قسمتها بتدریج بخشهای مختلف مغز پدید می‌آیند.

 

 

img/daneshnameh_up/e/e5/b.zoo.1.jpg

ساختار مغز 

مغز در داخل استخوان جمجمه و نخاع در داخل ستون فقرات جای گرفته‌ است. سه پرده که در مجموع مننژ نامیده می‌شوند، مغز و نخاع را از اطراف محافظت می‌کنند.

 • پرده داخلی : پرده داخلی چسبیده به مغز و نخاع بوده و کار تغذیه بافت عصبی را انجام می‌دهد.
 • پرده میانی : پرده میانی عنکبوتیه نام دارد که به پرده خارجی چسبیده و از پرده داخلی کم و بیش فاصله دارد.
 • پرده خارجی : از بافت پیوندی محکم تشکیل شده و به استخوانهای محافظ چسبیده است.
در فاصله بین عنکبوتیه و پرده داخلی مایع شفافی قرار گرفته است که از ترشحات رگهای خونی است. این مایع را مایع مغزی-نخاعی می‌گویند و کار آن محافظت از بافت عصبی است.

مخ

مخ بزرگترین قسمت مغز است و دارای دو نیمکره است که توسط رشته‌های عصبی محکم و سفید رنگی بهم متصلند و ارتباط دو نیمکره نیز از طریق همین رشته‌های عصبی صورت می‌گیرد. قسمت سطحی مخ ، خاکستری رنگ است و قشر مخ نامیده می‌شود. قشر مخ در انسان به علت وسعت زیاد خود و جای گرفتن در فضای محدود حالت چین خورده دارد. در زیر قشر مخ ماده سفید رنگی وجو دارد که از اجتماع رشته‌های عصبی میلین دار تشکیل شده است و این رشته همان دنباله‌های نورونهایی هستند که در قشر خاکستری با سایر قسمتهای دستگاه عصبی قرار دارند.

علاوه بر قشر مخ چند هسته خاکستری در بخش سفید آن وجود دارد که مهمترین آنها غده تالاموس و غده هیپوتالاموس است. هر قسمت از قشر خاکستری کار ویژه‌ای انجام می‌دهد. مراکز مربوط به دریافت و تفسیر اطلاعات رسیده از اندامهای حسی مختلف مانند چشم و گوش و پوست در این قسمت است. قسمتی از قشر خاکستری مرکز حرکات ارادی است. مخ مرکز احساسات ، فکر کردن و حافظه است. نیمکره چپ مخ حرکات طرف راست و نیمکره چپ بدن حرکات طرف راست بدن را کنترل می‌کنند. هر نیمکره کارهای ویژه‌ای را نیز انجام می‌دهد.

نیمکره چپ در زبان آموزی ، یادگیری ، تفکر ریاضی و منطق ، تخصص دارد. نیمکره راست انجام دادن کارهای ظریف هنری ، موسیقی را کنترل می‌کند. تالاموسها مرکز تقویت پیامهای حسی مانند چشم ، درد و ترس هستند و پیامهای حسی را قبل از اینکه به قشر مخ برسند تقویت می‌کنند. هیپوتالاموس مرکز تنظیم اعمال مختلفی از جمله گرسنگی ، تشنگی ، خواب و بیداری و دمای بدن است.

 img/daneshnameh_up/d/d4/b.16.JPG

مخچه

مخچه قسمتی از مغز است که در پشت و زیر مخ قرار دارد. مخچه دارای دو نیمکره است، اما چین خوردگیهای سطحی آن کم عمق تر و منظم تر است. قسمت سطحی مخچه را ماده خاکستری پوشانده است. مخچه بوسیله دسته تارهای عصبی به بقیه قسمتهای دستگاه عصبی مربوط است. مخچه در کار کنترل فعالیتهای ماهیچه‌ای به مخ کمک می‌کند.

مخچه پیامهای حرکتی را قبل از اینکه به اندامها بروند تقویت می‌کند. در نتیجه حرکات نرمتری از بدن سر می‌زند. حفظ تعادل بدن نیز به عهده مخچه است. برای اینکار چشمها و گوش داخلی وضعیت بدن را به مخچه خبر می‌دهند و مخچه ، ماهیچه‌ها را طوری کنترل می‌کند، که تعادل برقرار بماند. در مجموع کارهایی که مخچه انجام می‌دهد همگی غیر ارادی هستند.

بصل النخاع

بصل‌النخاع پایین ترین مرکز عصبی واقع در استخوان جمجمه است. انتهای بصل‌النخاع به نخاع مربوط است. بیشتر بصل‌النخاع از ماده سفید و رشته اعصابی تشکیل شده است که میان نخاع و مغز قرار دارد. بصل‌النخاع فعالیت اندامهای داخلی بدن مانند قلب ، ششها و اندامهای گوارشی را اداره می‌کند. به همین دلیل یکی از مهمترین اجزای مغز است و آسیب وارده به آن مرگ را به دنبال دارد. مغز 12 جفت عصب دارد. این اعصاب با اندامهای مهمی ارتباط دارند.

بطنهای مغزی

در جریان تکامل مغز از لوله عصبی جنینی ، حفره مرکزی لوله عصبی در 4 ناحیه متسع شده و بطنهای مغزی را بوجود می‌آورد. بطنهای مغزی عبارتند از: بطنهای جانبی شامل دو بطن و هر کدام در یکی از نیمکره‌های مغزی ، بطن سوم در ناحیه تالاموس و بطن چهارم در محل بصل‌النخاع و پل مغزی.

مایع مغزی-نخاعی

سیستم عصبی مرکزی در درون مایعی به نام مایع مغزی-نخاعی قرار گرفته که این مایع هم به عنوان ضربه‌گیر سیستم عصبی مرکزی را در مقابل ضربات مکانیکی حفظ می‌کند و هم برای فعالیتهای متابولیکی آن ضروری است. حجم این مایع که از رگهای خونی بافت مغز منشا می‌گیرد بین 150 - 80 میلی‌لیتر متغیر است.عدم باز جذب این مایع و تجمع آن در بطنهای مغزی منجر به شرایطی به نام هیدروسفالی می‌گردد که می‌تواند باعث آسیب پارانشیم مغز گردد.

 

img/daneshnameh_up/7/77/b.13.JPG

بیماریهای مغزی

عامل بیماریهای عفونی مراکز عصبی ، باکتریها ، ویروسها و یا موجودات زنده میکروسکوپی دیگرند. در بعضی از این بیماریها مراکز عصبی خونی می‌شوند و در برخی دیگر سموم میکروبها که در جای دیگر بدن مستقر می‌شوند، به مراکز عصبی می‌رسند و آنها را دچار مشکل می‌کنند.

فلج اطفال یا پلیومیلیت

عامل این بیماری نوعی ویروس است که از طریق غذا و آبی که به مدفوع شخص بیمار آلوده باشند، به شخص سالم سرایت می‌کند. ویروس به نخاع می‌رسد و در آنجا به جسم سلولی نورونهای حرکتی آسیب کلی می‌رساند، و ماهیچه‌های تحت کنترل آنها فلج می‌شوند. با استفاده از واکسن می‌توان به راحتی از ابتلا به این بیماری جلوگیری کرد.

مننژیت مغزی

در اثر عفونت پرده‌های مننژ مغز یا نخاع حاصل می‌شود. انواعی از باکتریها باعث این بیماری می‌شوند. یک نوع از این باکتریها به نام مننگوکوک است. علایم بیماری مننژیت به طور ناگهانی بروز می‌کند. حرارت بدن دردناک می‌شود. مننژیت بیماری خطرناکی است و در صورت تاخیر در معالجه باعث مرگ می‌شود.

آنسفالیت

آنسفالیت یک بیماری ویروسی است. ویروس در بخشهای خاکستری مغز مانند بصل‌النخاع و مغز میانی جایگزین می‌شود. ویروسهای سرخک و اوریون نیز ممکن است به مغز برسند و آنسفالیت ایجاد کنند. آنسفالیت ممکن است حاد یا مزمن باشد. در حالت حاد سردرد ، حالت خواب آلودگی در روز و دوبینی عارض می‌شود.

بیماری هاری

میکروب این بیماری نوعی ویروس است که با گاز گرفتن سگ ، گربه وارد بدن آدمی می‌شود. از زمان گاز گرفتن تا بروز بیماری 15 روز تا دو ماه طول می‌کشد

+ نوشته شده در  شنبه سوم آذر ۱۳۸۶ساعت 18:2  توسط کلاس503  | 

ساختار چشم

كار اصلي چشم آن است كه نورهايي را كه از خارج دريافت مي كند طوري روي پرده شبكيه متمركز كند كه تصوير دقيقي از شيء مورد نظر روي پرده شبكيه ايجاد شود. شبكيه اين تصاوير را به صورت پيام هاي عصبي به مغز ارسال مي كند و اين پيام ها در مغز تفسير مي شوند. بنابراين براي واضح ديدن، قبل از هرچيز لازم است كه نور به طور دقيق روي پرده شبكيه متمركز شود.

ساختمان چشم شبيه يك كره است. در قسمت جلوي اين كره يك پنجره شفاف به نام قرنيه وجود دارد. نور از محيط خارج وارد قرنيه شده پس از عبور از مردمك به عدسي مي رسد. عدسي نور را به صورت دقيق روي شبكيه متمركز مي كند تا تصوير واضحي بر روي شبكيه ايجاد شود.

براي آنكه اشياء به صورت دقيق و واضح ديده شوند لازم است مسيري كه نور در چشم طي مي كند شفاف باشد و قرنيه و عدسي نور را درست روي شبكيه متمركز كنند.

پلك

وقتي جسم نوك تيزي به چشم ما نزديك مي شود ما بي اختيار پلك ها را مي بنديم. پلك ها در حقيقت ساختمان هاي تمايز يافته اي از جنس پوست و عضلات زير پوستي هستند كه وظيفه محافظت از چشم ها را بر عهده دارند. مژه ها مثل يك صافي از ورود گرد و غبار و ذرات مختلف به داخل چشم جلوگيري مي كنند. خود پلك ها دو وظيفه مهم دارند: اول آنكه مثل يك ديوار دفاعي جلوي قسمت عمده اي از كره چشم را مي گيرند و از كره چشم محافظت مي كنند، دوم آنكه پلك ها هر 5 تا 10 ثانيه يك بار باز و بسته مي شوند كه اين امر به شسته شدن ميكروب ها و ذرات خارجي از سطح چشم كمك مي كنند و در حقيقت سطح چشم را جارو مي كند. به علاوه باز و بسته شدن پلك ها به توزيع يكنواخت اشك بر روي كره چشم كمك مي كند.

ملتحمه

ملتحمه يك لايه شفاف محافظ است كه سطح داخلي پلك ها و روي سفيدي كره چشم را مي پوشاند. در ملتحمه رگ هاي خوني و گلبول هاي سفيد به مقدار زيادي وجود دارد. اين رگ ها و سلول هاي دفاعي تا حد زيادي از ورود ميكروب ها و عوامل بيماري زا به قسمت هاي عمقي چشم جلوگيري مي كند. به علاوه ترشحات ملتحمه سطح چشم را نرم و مرطوب نگه مي دارد و در حقيقت سطح چشم را روغنكاري مي كند كه اين امر باعث آسان تر شدن حركات چشم در جهات مختلف مي شود.

قرنيه

قرنيه قسمت شفاف جلوي كره چشم است كه از پشت آن ساختمان هاي داخلي تر كره چشم مثل عنبيه و مردمك ديده مي شود. قرنيه چشم را مي توان به شيشه پنجره تشبيه كرد. همانطور كه اگر شيشه پنجره كثيف باشد اشياء بيرون تار ديده مي شوند، اگر بر روي قرنيه كسي لكه يا كدورتي وجود داشته باشد فرد اشياء را تار مي بيند. به علاوه همانطور كه از پشت يك شيشه موجدار يا مشجر اشياء كج و كوله و ناصاف ديده مي شوند. در صورتي كه سطح قرنيه ناهموار باشد اشياء  ناصاف و تار ديده مي شوند.

البته قرنيه انسان يك تفاوت مهم با شيشه پنجره دارد و آن هم اينكه شيشه پنجره يك سطح صاف است در حاليكه قرنيه بخشي از يك كره است. اين ساختمان كروي باعث مي شود كه قرنيه چشم مثل يك ذره بين عمل كند و نورهايي را كه از محيط خارج وارد كره چشم مي شوند به صورت پرتوهاي همگرا درآورد كه تصوير واضحي روي شبكيه ايجاد كنند. البته در همه افراد اين امر به صورت دقيق اتفاقي نمي افتد. مثلاً اگر انحناي قرنيه كسي بيشتر از حد طبيعي باشد تصاوير به جاي آنكه روي پرده شبكيه بيفتد در جلوي پرده شبكيه تشكيل مي شود. چنين فردي نزديك بين (ميوپ) است. همچنين اگر انحناي قرنيه كسي كمتر از حد طبيعي باشد تصاوير به جاي آنكه روي پرده شبكيه بيفتند در پشت آن تشكيل مي شوند. چنين فردي دوربين (هيپروپ) است. به طوري كه مي بينيم قرنيه افراد نقش مهمي در تعيين دوربيني يا نزديك بيني يا شماره چشم افراد دارد. به همين علت اكثر روش هاي جراحي براي اصلاح ديد و شماره عينك روي اين بخش از چشم انجام مي گيرد. مثلاً در روش هاي ليزر (PRK)، ليزيك(LASIK)، لازك(LASEK) و جراحي با تيغه الماس (RK) مقدار انحناي قرنيه تغيير مي كند و شماره چشم فرد اصلاح مي شود. همچنين استفاده از لنز تماسي (كنتاكت لنز) كمك مي كند كه انحناي قرنيه فرد موقتاً به اندازه مطلوب برسد و ديد فرد اصلاح شود.

عنبيه و مردمك

عنبيه بخش رنگي پشت قرنيه است كه رنگ چشم افراد را تعيين مي كند. رنگ اين بخش در چشم افراد مختلف متفاوت است و از آبي و سبز تا عسلي و قهوه اي تغيير مي كند. در وسط عنبيه سوراخي به نام مردمك وجود دارد كه مقدار نور وارد شده به چشم را تنظيم مي كند. كار مردمك مثل پرده اي است كه پشت پنجره آويزان شده و نور ورودي به اتاق را كم و زياد مي كند. همانطور كه وقتي نور خارج شديد و زياد باشد، پرده را مي بنديم تا نور كمتري به اتاق وارد شود، وقتي چشم در محيط پر نور قرار مي گيرد مردمك تنگ مي شود تا مقدار نور كمتري وارد چشم شود. به همين صورت وقتي چشم در محيط كم نور قرار مي گيرد مردمك گشاد مي شود تا نور بيشتري وارد چشم شود.

 

 

 

 

 

 

 

اتاق قدامي

اتاق قدامي فضاي كوچكي است كه بين قرنيه و عنبيه قرار دارد. در اين فضا مايعي به نام زلاليه جريان دارد كه به شستشو و تغذيه بافت هاي داخل چشم كمك مي كند. همانطور كه در يك استخر براي پاك ماندن استخر مرتباً مقداري آب خارج مي شود و به جاي آن آب تصفيه شده وارد مي شود، در چشم هم مرتباً مقداري از مايع زلاليه خارج مي شود و مايع زلاليه جديدي كه در چشم توليد شده است جايگزين آن مي شود. اگر به هر دليلي تعادل بين توليد و خروج اين مايع به هم بخورد مقدار مايع زلاليه در چشم افزايش پيدا مي كند و فشار داخل كره چشم از حد طبيعي بيشتر مي شود. (مقدار طبيعي فشار چشم در افراد بالغ بين 10 تا 21 ميلي متر جيوه است). بالا رفتن فشار چشم به پرده شبكيه و عصب بينايي آسيب مي زند و باعث بيماري آب سياه يا گلوكوم مي شود.

عدسي

عدسي يك ساختمان شفاف در پشت عنبيه است كه در متمركز كردن دقيق پرتوهاي نور بر روي شبكيه به قرنيه كمك مي كند. ضخامت عدسي چشم در شرايط مختلف تغيير مي كند و بسته به آنكه شيء مورد نظر در چه فاصله اي از فرد قرار داشته باشد ضخامت عدسي كم و زياد مي شود. بنابراين فرد مي تواند اشياء را در فواصل مختلف (از بي نهايت تا حدود 20 سانتي متري و گاهي نزديك تر) به طور واضح ببيند. هرچه سن افراد بيشتر مي شود قدرت تغيير شكل عدسي كمتر مي شود به طوري كه در حدود سن 40 سالگي قدرت تغيير شكل عدسي آنقدر كم مي شود كه اكثر افراد براي ديدن اشياء نزديك و انجام كارهايي مثل مطالعه و خياطي به عينك كمكي براي ديد نزديك (عينك مطالعه) نياز پيدا مي كنند. اين همان حالتي است كه به آن پير چشمي گفته مي شود.

با گذشت سن علاوه بر آنكه قدرت تغيير شكل عدسي كم مي شود ميزان شفافيت عدسي هم كم مي شود. گاهي كدورت عدسي آنقدر زياد مي شود كه مثل پرده اي ديد فرد را تار مي كند. اين كدورت عدسي را اصطلاحاً آب مرواريد يا كاتاراكت مي گويند.

زجاجيه

زجاجيه مايع ژله مانند شفافي است كه داخل كره چشم را پر مي كند و به آن شكل مي دهد.. زجاجيه از پشت عدسي تا روي پرده شبكيه وجود دارد.. با گذشت سن ساختمان ژله مانند زجاجيه تغيير مي كند و در بعضي جاها حالت آبكي پيدا مي كند. در اين حال بعضي قسمت هاي زجاجيه شفافيت خود را از دست مي دهد و سايه اي روي پرده شبكيه مي اندازد كه فرد آن را به صورت اجسام شناور كوچكي مي بيند كه مثل مگس در ميدان بينايي بالا و پايين مي روند. اين حالت اصطلاحاً مگس پران گفته مي شود.

شبكيه

شبكيه يك پرده نازك حساس به نور (شبيه فيلم عكاسي) است كه در عقب كره چشم قرار دارد. پرتوهاي نوري كه به شبكيه برخورد مي كنند به پيام هاي عصبي تبديل مي شوند كه از طريق عصب بينايي به مغز منتقل مي شوند و در مغز تفسير مي شوند.

در شبكيه انسان انواع مختلفي از سلول هاي گيرنده نوري وجود دارد كه ميزان حساسيت آن ها به نور متفاوت است. گيرنده هاي نوري استوانه اي بيشتر براي ديد در محيط هاي تاريك به كار مي روند. گيرنده هاي مخروطي براي تشخيص رنگ و جزئيات ظريف تمايز يافته اند. ترتيب قرار گيري اين سلول ها در شبكيه طوري است كه در ناحيه مركزي شبكيه (ماكولا) تعداد گيرنده هاي مخروطي بيشتر است. بنابراين وقتي فردي به صورت مستقيم به شيئي نگاه مي كند تصوير آن شيء مستقيماً روي ماكولا در جايي مي افتد كه تعداد سلول هاي مخروطي بيشتر است و در نتيجه شيء با وضوح بيشتري مشاهده مي شود.

 

 

 

 

 

 

مشيميه

مشيميه پرده نازك سياه رنگي است كه دور شبكيه را احاطه كرده است. اين پرده تعداد زيادي رگ هاي خوني دارد كه مواد غذايي را به بخش هايي از شبكيه مي رساند. به علاوه سلول هاي اين لايه حاوي تعداد زيادي رنگ دانه سياه ملانين است كه رنگ سياهي به اين بخش از چشم مي دهد. وجود رنگ سياه مانع از انعكاس نورهاي اضافي در داخل كره چشم مي شود و به تشكيل تصوير واضحتر كمك مي كند.

صلبيه

صلبيه بخش سفيد رنگ نسبتاً محكمي است كه دورتا دور كره چشم به جز قرنيه را مي پوشاند و از ساختمان هاي داخل كره چشم محافظت مي كند. اين بخش از چشم اثر مستقيمي در فرايند بينايي ندارد و در واقع مثل يك اسكلت خارجي از كره چشم محافظت مي كند.

عصب بينايي

عصب بينايي كه رابط كره چشم و مغز مي باشد از عقب كره چشم خارج مي شود و از طريق سوراخي در استخوان پروانه اي جمجمه به مغز مي رسد. اين عصب پيام هاي بينايي را به مغز ارسال مي كند و اين پيام ها در مغز تفسير مي شوند.

 

 

 

 

 

 

عضلات چشم

براي آنكه ما بتوانيم اشياء را در جهات مختلف ببينيم لازم است بتوانيم چشم را در جهات مختلف بالا، پايين، چپ و راست بچرخانيم. حركات كره چشم در هر چشم به وسيله 6 عضله كوچك كه به اطراف كره چشم مي چسبد كنترل مي شود. بيماري اين عضلات و يا عدم هماهنگي آن ها مي تواند به انحراف چشم يا لوچي منجر شود.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم آبان ۱۳۸۶ساعت 17:57  توسط کلاس503  | 

عفونت گوش خارجی و مجرای شنوایی

اختلالات مربوط به سرومن (واکس گوش)

سرومن یا موم گوش توسط غدد مخصوصی در قسمت غضروفی مجرا برای چرب و نرم کردن پوست و به دام انداختن ذرات خارجی ترشح می‌شود. تولید آن کم بوده و پس از خشک شدن به صورت تکه تکه خارج می‌شود.


 • سرومن بیش از حد: تجمع سرومن در موارد فعالیت زیاد غدد سرومینال و یا مجرای کوچک و پیچ‌دار اتفاق می‌افتد در بعضی موارد انسداد مجرا اتفاق می‌افتد. بیمارن به دنبال شنا یا دوش گرفتن در اثر جذب آب دچار کاهش شنوایی یا سنگینی ناگهانی گوش می‌شوند.

 • ناکافی بودن سرومن: کمبود سرومن با علایم خشکی ، خارش ، ترک خوردن و خراشیدگی مجرا همراه بوده و با استفاده از پمادهای گوش بهبود می‌یابد.تصویر

اوتیت خارجی

به بیماریهای التهابی لاله گوش و مجرای شنوایی ناشی از عفونتها یا التهاب (التهاب بافت) اطلاق می‌شود. اوتیت خارجی اغلب در تابستان و به صورت عفونت اولیه رخ می‌دهد. گاهی در ارتباط با عفونتهای صورت و پوست سر ایجاد می‌شود. در مناطق معتدل باکتریها شایع‌ترین علت اوتیت خارجی هستند مانند پسودوموناس آئورژنوزا ، اشرشیاکلی و استافیلوکوک طلایی است.


بقیه در ادامه ی مطلب
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم آبان ۱۳۸۶ساعت 17:8  توسط کلاس503  | 

ساختار گوش

گوش از قسمتهای مختلفی تشکیل شده است. امواج صوتی مراحل مختلفی را درون گوش طی می‌کنند تا به اعصاب شنوایی تبدیل شوند. هر کدام از اجزای گوش درونی را این امواج تاثیر گذاشته (تقویت، جمع آوری ، تغییر فرکانس ، انتقال و...) و به اعصاب شنوایی می‌رسند. ساختمان گوش از قسمتهای مختلفی تشکیل شده است.

گوش خارجی

گوش خارجی امواج صوتی را جمع آوری و متمرکز می‌سازد و از دو قسمت تشکیل شده است.

لاله گوش

لاله گوش در غالب حیوانات متحرک است، و برای جمع کردن و هدایت امواج صوتی و تشخیص جهت صدا بکار می‌رود، ممکن است به طرف منبع صورت متوجه شود. در انسان لاله گوش بی‌حرکت است ولی تا اندازه‌ای جهت صوت را می‌تواند تشخیص دهد.

مجرای گوش خارجی

مجرای گوش خارجی لوله‌ایست که تقریبا 2 تا 3 سانتیمتر طول دارد و در حدود یک سانتیمتر مکعب حجم دارد و به پرده صماخ ختم می‌شود. ارتعاشات صوتی تا قسمت انتهایی این لوله بوسیله هوا منتقل شده ، پس از آن بوسیله محیطهای جامد و مایع به گوش میانی انتشار می‌یابد.

پرده صماخ

پرده صماخ غشایی است که بوسیله اصوات با فرکانسهای مختلف مرتعش می‌شود. درجه کشش آن از محیط به طرف مرکز تدریجا زیاد شده و به همین علت است که هر قسمت از این پرده بوسیله فرکانس معینی مرتعش می‌شود.

گوش میانی

گوش میانی امواج را تقویت و منتقل می‌کند. گوش میانی در حفره استخوانی موسوم به صندوق تمپان (Caisse De Tympan) قرار دارد و بوسیله شیپور استاش (Trompand Eustache) به حلق می‌رسد. ارتعاشات هوا که از گوش خارجی به پرده صماخ می‌رسد بوسیله چهار استخوان کوچک که یکی پس از دیگری متکی بهم مفصل شده است، به گوش داخلی منتقل می‌گردد. این چهار استخوان بر حسب شکلی که دارند شامل چکشی ، سندانی ، عدسی و رکابی است. وظیفه آنها کم کردن دامنه ارتعاشات و در نتیجه افزایش تغییرات فشار است.


پنجره بیضی

استخوان چکشی به پرده صماخ و استخوان رکابی به پنجره بیضی (Ovale) ختم می‌شود که سطح آن 4 مرتبه از پرده صماخ کوچکتر است. چون سطح صماخ 14 مرتبه از سطح بیضی بزرگتر است لذا فشار در پنجره بیضی 14 مرتبه زیاد می‌گردد. این بهترین وسیله‌ای است که می‌توان انرژی ارتعاشی یک محیط با وزن مخصوص کم را (هوا) به محیطی با وزن مخصوص زیاد منتقل نمود.

پنجره گرد

در گوش میانی ، پنجره دیگری وجود دارد که به پنجره گرد (Round) مرسوم است. پنجره گرد و پنجره بیضی حد فاصل بین گوش داخلی و میانی است. پنجره بیضی ارتعاشاتی را که به پرده صماخ می‌رسد از طریق استخوانهای گوش میانی به گوش داخلی منتقل می‌کند و پنجره گرد سبب می‌شود مایع گوش داخلی که در محفظه غیر قابل ارتعاشی قرار دارد، بتواند مرتعش شود.

گوش داخلی

گوش داخلی امواج منتقل شده از گوش میانی را دریافت و آن را به امواج شنوایی تبدیل می‌کند. گوش داخلی اصلی‌ترین قسمت گوش است و از چندین قسمت تشکیل شده است.

 • مجاری نیم حلقوی: در ساختمان گوش سه مجرای نیم حلقوی واقع شده است که برای حفظ تعادل بدن در فضا بکار می‌رود و در امر شنیدن تاثیر ندارد. • کیسه اوتریکول و ساکول: مجاری نیم حلقوی بالای کیسه‌ای بنام اوتریکول قرار گرفته‌اند (Utricule) ، که بوسیله مجرایی به یک کیسه کوچکتر مرسوم به ساکول (Saccule) وصل می‌شود.

حلزون

در زیر مجاری نیم حلقوی ، حلزون (Limacon) قرار گرفته که حفره‌ای پیچیده به شکل حلزون است و بوسیله دریچه بیضی به گوش میانی مربوط می‌شود. تعداد حلقه‌های این مارپیچ 2.5 ، طولش 38 میلیمتر و قطر قاعده آن در حدود 3.3 میلیمتر است. حلزون از مایعی پر شده و بوسیله دو پنجره بوسیله غشای مسدود به صندوق تمپان ارتباط دارد. یکی پنجره بیضی که ارتعاشات را دریافت می‌کند و دیگری پنجره گرد بوده و عمل آن این است که به مایعی که در حلزون قرار دارد، امکان ارتعاش می‌دهد.

 • مجرای حلزونی:در وسط حلزون مجرای حلزونی قرار دارد که به ساکول معروف است.
 • غشا بازیلر:حفره حلزون بوسیله جدار طولی به نام غشا بازیلر به دو قسمت تقسیم می‌شود.

اندام کورتی

روی غشا بازیلر مجموعه‌ای مرسوم به اندام کورتی (Corti) یا عضو کورتی قرار گرفته است. تعداد اندام کورتی از قاعده حلزون به طرف راس آن بتدریج افزایش می‌یابد.

تونل کورتی

عضو کورتی از یک سلسله سلولهایی به شکل میله که راس آنها دو به دو و مجاور هم قرار دارد، تشکیل می‌شود. بدین طریق مجرایی با مقطع مثلثی شکل را محدود می‌سازد که به تونل کورتی معروف است.

شروع پیدایش حس شنوایی

یک سر میله روی غشا بازیلر تکیه داشته و سر دیگر آن آزاد است. لذا هر میله می‌تواند در داخل آندولنف (مایع مجرای حلزونی) حرکت آزاد داشته باشد. روی دو طرف تونل کورتی سلولهای مژه‌دار شنوایی قرار دارند که انشعابات نهایی عصب شنوایی به آنها منتهی می‌گردد، و می‌توان شروع حس شنوایی را از این ناحیه دانست

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم آبان ۱۳۸۶ساعت 17:5  توسط کلاس503  | 

اندازه گیری فشار خون(blood pressure)

در بدن انسان دو نوع فشار خون وجود دارد :

۱.فشار خون max یا بیشینه که در مرحله ی سیستول اتفاق می افتدو مقدار آن ۱۲۰ میلیمتر جیوه است.این فشار مربوط به انقباض قلب (فشار خون بطن چپ)می باشد که خون را به گردش عمومی بدن میریزد.

۲.فشار خونmin یا کمینه که در مرحله ی دیاستول قلب اتفاق می افتدو مقدار آن ۸۰ میلیمتر جیوه می باشد.و این فشار مربوط به انقباض سرخرگ آئورت می باشد(برگشت کمی از خون به سمت دریچه سینی بسته ی قلب)

اندازه گیری فشار خون به دو صورت انجام می گیرد:

۱.مستقیم(تهاجمی):معمولا" در مورد حیوانات این عمل صورت می گیرد.

۲.غیرمستقیم(غیر تهاجمی):به دو روش صورت می گیرد:

الف):لمسی:شریانی که برای گرفتن فشار خون استفاده می شود شریان بازویی می باشد در این روش  فشار کیسه را تا ۲۰۰ میلیمتر جیوه می رسانیم و عملا" رگ بسته می شود شریانی که باید لمس شود شریان زندزبرین است قبل از باد کردن کیسه باید نبض را پیدا کرده و احساس کنیم باز کردن شیر فشار سنج باید همنواخت با کاهش فشار سنج باشد و کم کم باید آن را باز کرد اولین ضربه ای که در زیر دست احساس کردیم یعنی رگ باز شده و این فشار چون بر گرفته از فشار دیواره ی بطن چپ می باشد فشار خون max گفته می شود و این فشار،فشار خون  max فردی است که مورد آزمایش قرار گرفته است.

ب):سمعی:خون درون رگ به دو روش جریان دارد:

۱.تیغه ای: در موقعی که خون درون یک رگ کاملا" باز حرکت کند جریان خون به صورت تیغه ای می باشد این جریان تولید صدا نمی کند.

۲.گردابی:اگر رگ بنا به دلایلی تنگ شود این جریان بوجود می اید و این جریان اشفته تولید صدا می کند در این روش از گوشی هم باید استفاده کنیم .گوشی را کنار کیسه قرار می دهیم فشار کیسه را به ۲۰۰ می رسانیم در این حالت رگ نه صدا دارد و نه جریان سپس فشار درون کیسه رات به تدریج کاهش می دهیم به طور نرمال وقتی که فشار درون کیسه کمی از ۱۲۰ کمتر شود خون در رگ به صورت گردابی جریان می یابد و صدایی ایجاد می کند اولین صدا مربوط به فشار خون max است.بین ۱۲۰ و۸۰ مرتبا" رگ باز و بسته می شود وصدا بطور منظو به گوش می رسد کمی پایین تر از ۸۰ صدا قطع می شود و دلیل آن این است که رگ کاملا" باز می شود و جریان به صورت تیغه ای در می اید.وقتی که صدا قطع شد فشار خون،فشار خونmin می باشد و بدین صورت فشار خون max وmin  بدست می اید.

گوشی:

متشکل از:

الف)دیافراگم:صفحه ای سفید رنگ حساس به ضربه و صداست زمانی که گوشی در داخل گوشمی باشد به دیافراگم نباید ضربه وارد کرد چون صدای حاصله به گوش ضربه می زند.

ب)بل:پشت دیافراگم را بل گویند.

*اگر خمیدگی زیر دیافراگم و بل به سمت دیافراگم باشد بل کار می کند و در غیر اینصورت دیافراگم.

فشار نبض

تفاضل بین فشار حداکثر و حداقل را فشار نبض گویند.

دستگاه فشار سنج

۱.متشکل از کیسه ای به نام کاف(caff) و در درون کیسه ی پارچه ای کیسه ای پلاستیکی قرار دارد.

۲.یک پمپ که به آن پوار گفته می شود و یک شیر یک طرفه که به آن متصل می باشد.

۳.صفحه ای که در درون آن عقربه وجود دارد.

۴.دو لوله دارد که یک لوله به درون پوار و لوله ی دیگر به فشار سنج متصل می باشد.

فشار سنج جیو های

بعضی فشار سنج ها جیوه ای هستند و جیوه بهتر از عقربه کار می کند چون فشار سنج عقربه ای بدلیل  وجود فنر پس از مدتی خراب می شود.

                                        

 

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم آبان ۱۳۸۶ساعت 16:58  توسط کلاس503  | 

پلاکتهای خون

مقدمه

خون مایعی لزج است که بخشی از آن را مایعی به نام پلاسما و بخش دیگری را عناصر جامد معلق در پلاسما تشکیل می‌دهد. بخش جامد خون شامل ، اریتروسیتها (گویچه‌های قرمز خون) و لوکوسیتها یا گویچه‌های سفید خون و پلاکتهاست. پلاکتها در عمل انعقاد خون نقش دارند و در جلوگیری از خونریزی رگها بوسیله تشکیل توده پلاکتی و کمک به ترمیم جدار عروق می‌باشد. گلبولهای سفید با عمل فاگوسیتوز در عمل ایمنی نقش دارند.

گلبولهای قرمز در تبادل گازهای تنفسی نقش دارند. پلاکتهای خونی یا پلاکتها ، عناصر پلاسمایی هستند به شکل کروی یا تخم مرغی که 2 تا 5 میکرون قطر دارند. پلاکتهای انسان و پستانداران فاقد هسته هستند و به همین دلیل بیشتر محققین آنها را تشکیلات غیر سلولی می‌پندارند. تعداد پلاکتها در خون انسان 200 هزار تا 400 هزار در هر میلیکمتر مکعب است که این تعداد نیز در طول شبانه روز دارای نوساناتی است.
بقیه در ادامه ی مطلب
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و نهم خرداد ۱۳۸۶ساعت 11:15  توسط کلاس503  | 

کشف سلولهای بنیادی در اطراف بافتهای ماهیچه‌ای

دانشمندان کانادایی برای نخستین بار موفق شدند وجود سلولهای بنیادی آزاد را در اطراف بافتهای ماهیچه ای شناسایی کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، تیم تحقیقاتی موسسه تحقیقات بهداشتی اوتاوا به سرپرستی مایکل راندنیکی کشف کردند که در اطراف بافت ماهیچه ای دسته ای از سلول های نابالغی وجود دارند که “قمر مانند” نامیده می شوند و این سلولها مسئول 90 درصد از تبدیل سلولهای نابالغ به سلول های ماهیچه ای هستند.

این محققان کانادایی که نتایج تحقیقات خود را در مجله علمی “سلول” منتشر کرده اند، امیدوارند با این کشف بتواند به تکنیکهای جدیدی برای درمان بیماری های تخریب ماهیچه ای دست یابند.

فیبرهای اسکلتی ماهیچه ای، سلولهای بلند و لوله ای هستند که درون آنها در حدود 100 هسته وجود دارد و کلاژن ها و گلیکوپروتئین ها اطراف این هسته ها را احاطه کرده اند.

این دانشمندان کانادایی با بررسی ویژگی های مولکولی سلول های فیبری ماهیچه ای، کشف کردند که این سلول ها براساس فعال بودن یا غیرفعال بودن ژنی که Myf-5 نامیده می شود، طبقه بندی می شوند. این تفاوت ژنتیکی روی رفتار این سلول ها انعکاس می یابد. درحقیقت سلول هایی که دارای ژن Myf-5 فعال هسنتد، سلول والد را می سازند و سلول هایی که محتوی نوع غیرفعال این ژن باشند، سلول های بنیادی قمرمانند را می سازند.

محققان کانادایی موفق شدند با فعال کردن این ژن در موشها، سلولهای بنیادی را تبدیل به سلول های ماهیچه ای والد کنند.

منبع: خبرگزاري مهر

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و نهم خرداد ۱۳۸۶ساعت 11:1  توسط کلاس503  | 

تعداد زیاد گلبول های سفید خطر مرگ را افزایش می دهد

گروهی از محققان دانشگاه بالتیمر آمریکا در تحققیات خود نشان دادند که شمار بالای گلبول های سفید خون خطر مرگ ناشی از سکته قلبی را افزایش می دهد .

به گزارش خبرگزاری مهر، در این تحقیق روند تغییرات شمار گلبول های سفید هزارو83 زن و هزارو 720 مرد به مدت دو سال مورد بررسی قرار گرقت و مشخص شد بیمارانی که دارای بیش از 6 هزار گلبول سفید هستند با خطر مرگ ناشی از آسیب های قلبی مواجه  هستند .

بر اساس نتایج این تحقیقات که در ژورنال کالج کاردیولوژی آمریکا منتشر شده است افرادی که دارای شمار گلبولهای سفید کمتر از 3هزار و 500 هستند با مشکلات دیگری از جمله کاهش مقاومت بدن در مقابل بیماریها مواجه می شوند .

دانشمندان این تیم اظهار داشته اند که تعداد نرمال گلبول های سفید باید بین 3هزارو500 تا 6هزارباشد ، این درحالی است که تا کنون متوسط 4 هزار و 500 تا 10 هزار گلبول سفید به عنوان تعداد نرمال در نظر گرفته شده بود.

 این تحقیق نشان می دهد تعداد گلبولهای سفید از 5 سال قبل از مرگ به طرز محسوسی افزایش می یابد و بنابراین می توان با شمارش این گلبولها در تشخیص به موقع عوارض قلبی و جلوگیری از مرگ استفاده کرد.

منبع: خبرگزاري مهر

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و نهم خرداد ۱۳۸۶ساعت 10:44  توسط کلاس503  | 

عفونت کلیه

راههای انتقال عفونت به کلیه

 1. عفونت بالا‌رونده از مجرا : یعنی میکروب عفونت‌زا از قسمتهای پایینی دستگاه ادراری به کلیه رفته و ایجاد عفونت می‌کند. این حالت در صورت وجود انسداد در مسیر ادراری (ناشی از سنگ و اختلال ساختمانی) و یا اختلال عملکرد دستگاه ادراری و ریفلاکس (برگشت ادراری) بیشتر اتفاق می‌افتد.
 2. انتشار از طریق خون : که در نوزادان نقش مهمی دارد و در بزرگسالان به ندرت این راه نقش دارد. و در این حالت معمولا آبسه کلیه ایجاد می‌شود.
 3. انتشار از طریق کانال لنفاوی ، نادر است و شواهد اندکی در این رابطه وجود دارد.
 4. انتشار مستقیم عفونت از اعضاء مجاور : مثلا در آبسه داخل شکمی یا بیماری التهابی لگنی ، عفونت ممکن است به کلیه منتقل شود.

                 بقیه در ادامه ی مطلب


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و نهم خرداد ۱۳۸۶ساعت 10:36  توسط کلاس503  | 

گربه وحشی بورنئو یک گونه جدید است

 
 
مطالعه ای توسط صندوق جهانی حیات وحش که با کمک محققان علوم ژنتیک انجام شده است نشان می دهد یک نوع گربه وحشی که در جزایر سوماترا و بورنئو کشف شده نماینده گونه تازه ای از این حیوانات است.

تاکنون تصور می شد که این حیوانات متعلق به گونه ای هستند که در خاک

اصلی جنوب شرقی آسیا (در مقابل جزایر منطقه) زیست می کند.

دانشمندان اکنون معتقدند که این دو گونه بیش از یک میلیون سال قبل از

یکدیگر جدا شده و راه تکاملی متفاوتی را در پیش گرفتند.

این گونه گربه وحشی با خال های درشت (Clouded Leopard) بزرگترین

جانور درنده در بورنئو است و می تواند به بزرگی یوزپلنگ باشد.

جدایی این دو گونه از یکدیگر توسط دانشمندان موسسه ملی سرطان

 آمریکا در نزدیکی شهر واشنگتن دی سی با کمک شیوه های ژنتیکی

 کشف شد.

صندوق جهانی حیات وحش (WWF) که برنامه بزرگی برای حفاظت از

 محیط زیست در بورنئو دارد تخمین می زند که این جزیره زیستگاه بین

 5 تا 11 هزار از این نوع لئوپارد است و 3 تا 7 هزار حیوان نیز در سوماترا

 زیست می کنند.

استوارت چپمن هماهنگ کننده صندوق جهانی حیات وحش در پروژه ای

که هدف آن حفظ حیات وحش در این جزیره است گفت: "این واقعیت

که بزرگترین جانور درنده بورنئو اکنون یک گونه جداگانه در نظر گرفته

 می شود بیش از پیش موید اهمیت حفاظت از 'قلب بورنئو' است."

اندونزی، مالزی و برونای، سه دولتی که بخش هایی از این جزیره را

 در کنترل دارند پیشتر در سال جاری با امضای موافقتنامه ای قول

 دادند از "قلب بورنئو" حفاظت کنند.

"قلب بورنئو" ناحیه ای به وسعت 200 هزار کیلومتر مربع جنگل حاره ای

 در میان جزیره است که تصور می شود از تنوع زیستی بسیار بالایی

برخوردار باشد.

 
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هفتم خرداد ۱۳۸۶ساعت 11:19  توسط کلاس503  | 

گلبول قرمز در آب

گلبولهاي قرمز در محيط رقيق(وسط) بر اثر جذب بيش از حد آب متلاشي مي شوند

+ نوشته شده در  شنبه پنجم خرداد ۱۳۸۶ساعت 11:41  توسط کلاس503  | 

گوش خفاش همه چيز را براي او قابل ديدن ميكند!!

خفاش ها و دولفين هاو به مقدار كمي وال ها از طريق پژواك سازي پيرامون خود را تشخيص ميدهند  اين حس در خفاش ها بسيار قوي است . اين جانوران با توليد و انتشار امواج صوتي (كه به واسطه داشتن فركانس بالا ما قادر به شنيدن آنها نيستيم) و تجزيه تحليل صداهاي منعكس شده قادر به شناسايي محيط اطراف هستند

پژواك سازي

+ نوشته شده در  شنبه پنجم خرداد ۱۳۸۶ساعت 11:40  توسط کلاس503  | 

روش علمی , عملی اندازه گیری هما توکریت خون (HCT)

تعریف:هماتوکریت عبارت است از نسبت حجم گلبولهای قرمز فشرده شده
به حجم خون تام که بر حسب در صد  گزارش میشود.
بقیه در ادامه ی مطلب


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم خرداد ۱۳۸۶ساعت 12:9  توسط کلاس503  | 

معرفها

1- معرف فنل فتالئین(بی رنگ)

1/0 گرم پودر فنل فتالئین را در 60 سی سی الکل اتانول حل کرده وبا آب مقطر به حجم 100 سی سی می رسانیم ودر شیشه قهوه ایی رنگ قطره چکانی استفاده می کنیم.

این محلول برای شناسایی بازها می باشد که به رنگ ارغوانی در می آید .

 بقیه در ادامه ی مطلب


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم خرداد ۱۳۸۶ساعت 11:52  توسط کلاس503  | 

ژن درماني، راه تازه اي براي درمان طاسي

دانشمندان مي‌گويند ريزش مو درانسان، ممكن است نقطه پايان نباشد، زيرا آنها راهي براي روياندن مو بر بدن موش‌ها يافته‌اند.

به گزارش روز شنبه شبكه خبري بي.بي.سي، پيشتر تصور مي‌شد كه اگر پيازهاي مو يكبار دچار آسيب شوند، ديگر قابل جايگزيني نيستند، اما يك گروه از دانشمندان دانشگاه پنسيلوانيا، مقاله‌اي در مجله “نيچر” منتشر كرده‌اند كه حاكي است رشد مو مي‌تواند عملا با استفاده از يك ژن خاص افزايش يابد كه اين تحقيق مي‌تواند در شيوه‌هاي ترميمي، از اهميت بيشتري برخوردار باشد.

سرانسان پوشيده از‪ ۱۰۰‬هزار پياز مو است كه به طور طبيعي رشد مي‌كنند.

جنين در دوران اوليه بارداري داراي پيازهاي مو مي‌شود و تصور مي‌شد كه هيچ پياز موي ديگري در دوران حيات جايگزين آنها نمي‌شود.

دانشمندان دانشگاه پنسيلوانيا دريافته‌اند كه يك ژن مشخص و مهم در ترميم مو كه “‪ “w.n.t‬خوانده مي‌شود، نقشي اساسي در توليد پيازهاي مو تازه دارد.

در آزمايشات، بخش كوچكي از لايه بيروني پوست از بدن موش‌ها جدا شد و اين عمل سبب فعال شدن سلول‌ها دراين منطقه شد و به توليد تارهاي موي تازه منجر شد.

اگر كاركرد ژن ‪ w.n.t‬متوقف شود، هيج پيازمويي بوجود نخواهد آمد، اما اگر فعاليت آن افزايش يابد پيازهاي موي بيشتري خواهند رويد.

پژوهشگران مي‌گويند كه اين يافته‌ها “پنجره تازه‌اي” نه تنها براي درمان طاسي، بلكه براي ساير جنبه‌هاي ديگر ترميم جراحت‌ها و نوزايي مو، گشوده است.

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی

+ نوشته شده در  سه شنبه یکم خرداد ۱۳۸۶ساعت 12:0  توسط کلاس503  | 

فسیل

یکی از قدیمی‌ترین جایگاه‌های فسیل ایران منطقه ای در مراغه است. در این جایگاه فسیل‌هایی از جانوران و گیاهان ۷۰۰۰۰۰۰ ساله یافت شده است. این قسمتی از استخوان آرواره‌ی زیرین یک کرگدن است که در این منطقه یافت شده.

دندان کرگدن

ببر شمشیر دندان که برخی به آن ببر دندان خنجری هم می‌گویند،‌در این جایگاه زندگی می‌کرده‌اند. این تصویری تخیلی از این جایگاه است. زرافه‌های گردن کوتاه، ببر دندادن خنجری، گورخر کوچک، فیل کوچک و کفتار در این محل زندگی می‌کرده‌اند.

فسیل های مراغه

+ نوشته شده در  سه شنبه یکم خرداد ۱۳۸۶ساعت 11:53  توسط کلاس503  | 

دانشمندان بالاخره معمای مولکول ویتامین B12 را حل کردند .

منبع :sciencedaily

         سایت Science Daily هفته قبل  اعلام کرد  که محققین علم زیست شناسی در دانشگاه هاروارد  بالاخره توانستند  بخش پایانی مسیر  ساخت ویتامین ب ۱۲ را  کشف کنند . این ویتامین تنها ویتامینی است که بطور کامل بوسیله میکرو ارگانیسم ها ساخته می شود . B12 که از نظر بیو شیمیایی  پیچیده ترین ساختمان را در میان ویتامینها دارد  برای سلامت انسان بسیار اهمیت دارد .  تا کنون ۴ جایزه نوبل برای  تحقیقات مرتبط با ویتامین B12  داده شده است اما تا کنون بخش پایانی بیوسنتز این مولکول همچنان ناشناخته بود .  بیش از ۳۰ ژن در ساخت ویتامین B12 دخالت دارند .

+ نوشته شده در  سه شنبه یکم خرداد ۱۳۸۶ساعت 11:46  توسط کلاس503  | 

امید های تازه برای درمان بیماران کبدی و کلیوی :

منبع اصلی  : Federation of American Societies for Experimental Biology

انتشار خبر در :Science Daily 

امید های تازه برای درمان بیماران کبدی و کلیوی :

       امروز مطلب جالبی در ساینس دیلی دیدم   هر ساله هزاران انسان مبتلا به بیماری های کبدی و کلیوی از شدت غلظت ترکیبات زاید نیتروژن دار در خون خود  می میرند . دانشمندان ژاپنی و امریکایی برای این مشکل بزرگ راه حلی  پیدا کرده اند .

در شماره آوریل (ماه جاری ) ۲۰۰۷ ژورنال FASEB گزارش شده است  پروتئینی که مسئول دفع آمونیاک در آبشش های ماهی پفکی است بسیار شبیه به پروتئین های Rh  در خون انسان می باشد  . با انجام بررسی های بیشتر  روی این پروتئین در انسان  روشهای جدیدی برای درمان بیماران کبدی و کلیوی از طریق حذف آمونیاک سمی  ازجریان خون آنها ابداع  خواهد شد .   پروتئینهای Rh از مولکولهای مهم و مورد توجه؛ برای درمان سطوح بالا و سمی آمونیاک  می باشند که در بیماران کبدی رخ می دهد .یافته های این محققین همچنین  نشان داده است که سیستم انتقال آمونیاک که با دخالت گلیکو پروتئین هایRh  کار می کند , در طول دوران تکاملی در گستره وسیعی از موجودات زنده حفظ شده  و نقش مهمی در بقای حیات داشته است . 

+ نوشته شده در  سه شنبه یکم خرداد ۱۳۸۶ساعت 11:42  توسط کلاس503  | 

ایجاد اسپرم از سلولهای مغز استخوان انسان

این هم یک خبر بسیار جالب برای مردانی که به دلایل مختلف بخصوص نقایص مادر زادی در تشکیل یا نزول غدد جنسی به اسکروتوم قادر به تولید اسپرم نمی باشند . تا کنون اینگونه افراد نمی توانستند همچون دیگران  صاحب فرزندی عادی باشند , اما دستیابی به تکنیک زیر به احتمال زیراین امر را امکان پذیر خواهد ساخت .  امروز 13 اوریل (24 فروردین 86) خبری در  سایت ساینس دیلی به نقل ازسایت دانشگاه نیوکاسل خواندم :

مغز استخوان انسانی  برای تولید سلول دخیل  در مراحل اولیه تشکیل اسپرم  بکار رفت . محققین این دانشگاه قبلا از سلولهای مزانشیمی مغز استخوان برای تولید برخی  سلولهای تخصص یافته مثل  سلول ماهیچه ای استفاده کرده بودند . اما این اولین بار است که توانستند سلول مزانشیمی را در جهت تبدیل شدن به  سلولهای تولید مثلی نر یعنی سلولهای زاینده('germ cells') هدایت کنند . ظاهر این محققین هنوز نتوانسته اند  اسپرم کاملی بسازند . اما قدم اول در تولید سلول جنسی نر را برداشته اند .

 

 

+ نوشته شده در  سه شنبه یکم خرداد ۱۳۸۶ساعت 11:38  توسط کلاس503  | 

پروژه ژنوم ميون ماکاک رزوس تکميل شد

 

محققین پس از تکمیل ژروژه ژنوم میمون رزوس اقدام به مقایسه سه جانبه میمون  رزوس با انسان و شامپانزه کردند . پس از این بررسی معلوم شد که تشابه ژنی این سه پریمات در حد ۹۳ درصد است .  قبل از این در سال ۸۵ خبر تکمیل پروژه ژنوم  شامپانزه را همراه با مقایسه آن با ژنوم انسان به نقل از مجله نیچر  در همین وبلاگ آورده بودم .

میمون رزوس

اهمیت  ژنوم رزوس و بکار گیری این حیوان در مطالعات ژنتیکی در این است که رزوس مدل بسیار جالب  برای مطالعه بیماریهای انسانی است . مثلا در این حیوان ویروس اس آی وی  می تواند بیماری نقص ایمنی اکتسابی سیامین را در حیوا ن بوجود آورد که شبیه به ویروس اچ آی وی در انسان  است  . بنا براین برای مطالعه بیماری ایدز در انسا ن مدل خوبی است . انتظار می رود  رزوس  در مورد پژوهشهای سیستم عصبی انسان  بیماری های قلبی و عروقی  - عدد درونریز انسان - فیزیولوژی تولید مثل و ... نیز به  محققین کمک کند .

نقل از ساینس دیلی

+ نوشته شده در  سه شنبه یکم خرداد ۱۳۸۶ساعت 11:29  توسط کلاس503  | 

صدای پروتئينها هم در آمد !

 

دیگر برای روئیت توالی اسید های آمینه یک پروتئین  لازم  نیست  آن را مشاهده کنید . کافی است کاست آن را اجرا کنید تا به نوای پروتئین دلخواهتان گوش دهید ! اگر زبان تبدیل پروتئین به موسیقی را بلد باشید .فقط با گوش کردن موسیقی کلاسیک یک پروتئین به توالی اسیدهای آمینه آن  پی خواهید برد .   در خبری که دیروز  در سایت ساینس دیلی  منتشر شده بود  تصویری از نت های موسیقی یک پروتئین  درج شده است . علی قلیان اول  بشرویه  خراسان جنوبی

نت هاي موسيقي يك پروتيئن

 

 این نت ها برگردان توالی اسید های آمینه  یک پروتئین  هستند  تعداد ۲۰ اسید آمینه  به تعداد نت های موسیقی به طور قراردادی ترجمه شده اند تا الفبای صوتی پروتئین ها  ایجاد گردد. دانشمندان زیست شناسی مولکولی انستستوUCLA  برای پروتئین ها تعداد ۲۰ نت موسیقی  تعریف کرده اند .  نکته جالب توجه اینکه  پروتئین های مختلف  موسیقی های متفاوتی  دارند  و یک تناظر یک به بیک  بین پروتئین ها و قطعات موسیقی وجود دارد . هر پروتئین یک  موسقی منحصر به فرد دارد . شاید در آینده ای نزدیک بتوان  به جای مشاهده اثرات ژل انگشت نگاری ژنی  ومقایسه  نوارهای  ایجاد شده افراد روی ژل الکترو فورز  به آهنگ ویژه آن فرد گو ش فرا داد . این آهنگ باید از سر هم کردن تعدادی قطعه موسیقی  مربوط به پروتئینهای فرد  بوجود آمده باشد !  علی قلیان اول  بشرویه  خراسان جنوبی

باز انتشار با نقل آدرس این وبلاگ مجاز است.

منبع :http://www.sciencedaily.com/releases/2007/05/070516092210.htm

+ نوشته شده در  سه شنبه یکم خرداد ۱۳۸۶ساعت 11:23  توسط کلاس503  | 

مشاهده سلولهای گیاهی

سلولهای بشره پیاز: قطعهای از یکی از فلسهای داخلی پیاز را انتخاب کنید و لایه اپیدرم خارجی ان را که با شکستن فلس به بیرون جدا می شود برداریم. از این بشره تک کوچکی را روی لامپ پهن کنید و پس از افزودن یک قلره لوگول اضافه کنید. و یک لامل روی ان قرار دهید. لام را زیر میکروسکوپ ابتدا با عدسی شیئی ضعیف و بعد با عدسی شیئی ۴۰* مشاهده کنید.

عکس بزرگ در ادامه مطلب

            


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هفتم اردیبهشت ۱۳۸۶ساعت 11:10  توسط کلاس503  | 

ازمون تست زیست شناسی دبیرستان و پیش دانشگاهی برای دسترسی روی ازمون کلیک کنید.
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم اردیبهشت ۱۳۸۶ساعت 18:48  توسط کلاس503  | 

آزمایش تشخیص نشاسته

پیپت را برداشته و۱۰ سانتییمتر مکعب اب را بوسیله ی ان در درون یک لوله ی ازمایش می ریزیم.  سپس ۱۰ گرم نشاسته را به ان می افزاییم و ان را بهم  میزنیم رنگ مخلوط شیری رنگ می شود . این مخلوط را برداشته و روی شعله حرارت می دهیم این بار مخلوط بی رنگ می شود بعد از اینکه مخلوط سرد شد کمی لوگل به ان اضافه کرده و مشاهده می شود که رنگ مخلوط ابی رنگ می شود دوباره مخلوط را در این حالت حرارت می دهیم این دفعه هم مخلوط بی رنگ می شود .می گذاریم این دفعه مخلوط سرد شود مخلوط دوباره شفاف می شود  اگر مراحل را تکرار کنیم بعد از گذشت چند دفعه مایع اولیه کمی زرد می شود که به دلیل لوگل اضافه شده به ان است.(مراحل تغییر رنگ مخلوط بر اثر حرارت)

 

                      

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیستم اردیبهشت ۱۳۸۶ساعت 18:52  توسط کلاس503  | 

انعقاد خون در دمای طبیعی بدن

نمونه ای از خون در حال انعقاد در ازمایشگاه برای اینکه در شرایط طبیعی بدن قرار گیردباید نمونه را در اب ۳۷درجه قرار داد انعقاد خون معمولا" بین ۸ تا ۲۰ دقیقه طول میکشد.

 برای رسیدن به دمای بدن آن را گرم می کنیم.        بعد از گرم شدن شعله را خاموش می کنیم

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه هجدهم اردیبهشت ۱۳۸۶ساعت 19:8  توسط کلاس503  | 

نمونه ای از خون منعقد شده در ازمایشگاه

 

 

 

 

+ نوشته شده در  سه شنبه هجدهم اردیبهشت ۱۳۸۶ساعت 19:2  توسط کلاس503  | 

گلبولهای قرمز

ابتدا نوک انگشت را با الکل ضد افونی کنید بعد با لانست نوک انگشت را سوراخ کرده و قطره ای که خارج میشود در یکی از دو انتهای لام بریزید. سپس با استفاده از لام دیگری خون را روی لام اول بگسترانید. هرچه لایه خون نازکتر باشد کار مشاهده ساده تر است.  لام را در زیر میکروسکوپ ابتدا با درشت نمایی ضعیف سپس با عدسی شیئی ۴۰* ببینید.

گلبولهای قرمز که در حدود پنج میلیون در هر میلیمتر مکعب است وتنها سلولی است که هیچ اندامکی ندارد فقط یک جزء دارد و آن همو گلوبین است و کار انتقال اکسیژن به بافت های بدن را بر عهده دارد .

            

 

 

 

+ نوشته شده در  سه شنبه هجدهم اردیبهشت ۱۳۸۶ساعت 18:48  توسط کلاس503  |